Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Dermatobiaz

Makalenin tıp uzmanı

Bulaşıcı hastalık
, Tıbbi editör
Son inceleme: 17.06.2019

Dermatobiasis (veya Güney Amerika miase), Dermatobia hominisinin larvaları tarafından provoke edilen bir miastır. Hastalığın karakteristik özelliği, cildin altında büyüyen larva çevresindeki pürülan düğünün cildindeki görünüştür.

trusted-source[1]

Nedenler dermatobiaza

Güney Amerika miazının gelişimi, insan elmacının larvalarının deriye girmesiyle kışkırtır. Dişi yumurtalarını çeşitli böceklerin (sivrisinekler, akarlar, at sinekleri gibi) bedenlerine bağlar ve bir adama oturduklarında, bu larvalar taşıyıcıdan ayrılır ve cildin altına düşer. Dermatobiasis en çok tropik iklime sahip ülkelerde görülür.

trusted-source[2], [3], [4]

Patogenez

Deride dermatobias ile birlikte, tümöre benzer bir oluşumun yanı sıra yüzeyde fistül delikleri bulunan subkutanöz apseler şeklinde inflamasyon görülür. Hastalık, 2-3 cm çapında bir karbonhidratı andıran bir subkutan düğüm şeklinde kendini gösterir.

Belirtiler dermatobiaza

Larvaların cildin altına nüfuz ettiği yerde, daha sonra açılacak olan, derinin içinden havanın larvaya gireceği bir delik oluşturan bir apsedir. Açıldıktan sonra, apse bir pürülan seröz sıvı açığa çıkar.

Bu larva 2,5 ay boyunca olgunlaşır, işlemde 2,5 cm uzunluğunda büyür. Pupi genellikle insan vücudunun dışında oluşur. "Gebelik" sürecinde bir kişi larva yerine hafif bir ağrı hisseder.

trusted-source[5]

Komplikasyonlar ve sonuçları

Hastalığın komplikasyonları sekonder enfeksiyonun gelişimi olabilir. Pürülan komplikasyonların gelişmesi durumunda, tedavi için sistemik antibiyotikler veya antimikrobiyal merhemler kullanılır.

Teşhis dermatobiaza

Dermatobiasis tanısı hastanın epidemiyolojik anamnezini inceleyerek gerçekleştirilir. Ayrıca, yakın zamanda hastalığın yaygın olduğu yerlerde de bulunup bulunmadığı ortaya çıkıyor. Dermatobiyaz klinik tabloya göre teşhis edilir - bir delik olan bir pürülan abse cildinde tespit edildikten sonra. Lezyon, yan aydınlatma kullanılarak bir büyüteç aracılığıyla dikkatle incelenir. Bu, kolonlarda yer alan yarada larvaların hareketini tespit etmeyi mümkün kılar.

Ayırıcı tanı

Hastalığın ayırıcı tanısı furunküloz ile gerçekleştirilir .

Kim iletişim kuracak?

Tedavi dermatobiaza

Dermatobiasis larvaları deriden çıkararak tedavi edilir. Bunun için, lezyon önce dezenfekte edici solüsyonlarla yıkanır (bu, furatsilin, potasyum permanganat, vs. Olabilir).

Larvaların çıkarılmasını kolaylaştırmak için, bir miktar steril yağ damlasına delinmelidir - bu, havayı parazite engelleyecek ve bu da yüzeye zorlayacaktır. Bu durumda, bir kelepçe veya cımbızla kolayca yakalanır ve çekilir. Larvadan kurtulan boşluk, dezenfektanlarla tedavi edilir ve aseptik bir sargı ile kaplanır.

Tıp

Modern tıp larvaları çıkarma prosedürü öncesinde, antiparaziter ajan ivermectin kullanarak tedaviye geçilmesini önerir. Bu, hastanın eşzamanlı HIV enfeksiyonu varsa özellikle gereklidir.

Ivermectin yemeklerden önce tüketilmeli, bol miktarda ilaç su içilmelidir. Kullanım arasında 1-2 haftalık bir ara ile ilacın 1-2 dozunu yeterli miktarda alın. Tedavi kursu tamamlandıktan sonra zorunlu bir takip muayenesinden geçmelisiniz. İlacın yan etkileri arasında: baş dönmesi ve uyuşukluk, kötüleşen konsantrasyon, şiddetli beyin bozuklukları, bayılma ve sağlıkta genel bozulma. Ilacın kontrendikasyonları arasında - hamilelik planlama dönemi, çocuğun yataklanması ve ayrıca laktasyon; şifalı otlar, ilaçlar veya diyet takviyeleri kullanımı ile terapi; alerjik reaksiyonlar, zayıf bağışıklık veya astım varlığı; Helmint olmayan hastalıklar ile yüksek enfeksiyon riski olan bölgeleri ziyaret ettiğinde.

Alternatif tedavi

Dermatobiasis durumunda alternatif tedavi kullanılabilir. Örneğin, huş katranı ve kükürt içeren bir tarif vardır. 4 kutu almak gereklidir. Tar ve kükürt (6 g) ve petrol jeli (3 loca) ile karıştırın. Elde edilen merhem ciltte lezyon yayma.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10]

Önleme

Hastalığın koruyucu bakımı, hijyenik ve hijyenik normların gözetilmesinden oluşur. Tropikal ülkelerde olmak, vücudunuzda ortaya çıkan ülserler, pürülan yaralar ve apseler zamanında tedavi edilmeli, antiseptik solüsyonların yardımı ile düzenli olarak yara örtülerini değiştirmeli ve yaraları dezenfekte etmelisiniz. Bulaşıcı hastalıkların vektörlerinin irin kokusu tarafından aktif olarak çekildiği de unutulmamalıdır. Güney veya Orta Amerika'da kaldığınız süre boyunca, kovucular kullanmalı ve keneler veya sivrisineklerin ısırıklarını önlemeye yardımcı olacak kıyafetler giymelisiniz.

Tahmin

Dermatobiasis, gerekli tedavinin zamanında başlatılması koşuluyla, hızla ve hayatı tehdit eden sonuçlar olmaksızın ortadan kaldırılır.


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.