Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Neden alt karın bölgesini 36 haftalık hamilelikte çekiyor ve ne yapmalıyım?

Makalenin tıp uzmanı

Doğum uzmanı-jinekolog, doğurganlık uzmanı
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

36. Haftanın gelmesiyle gebe kadınlar net veya yarı şeffaf akıntıya, alt sırttaki ağırlığa ve çekilme karakterine sahip karın ağrısına sahip olabilirler.

Nedenler 36 haftalık gebelikte abdomenyonda hisler çekilmesi

Gebe kadınların dikkatini, gebeliğin sonlarında ortaya çıkabilen çeken bir karaktere sahip olan acının oldukça sık olduğu gerçeğine çekmesi gerekir. Yani hemen endişelenmeyin.

Bu, rahim büyüklüğünde bir artışın bir sonucu olabilir ve bu da, sonraki kapılarda bulunan iç organlardaki basıncı arttırır. Mide yavaş yavaş büyüyor, yani dişi hormonlarının arka planı olduğu gibi, yerçekimi merkezi değişiyor, eklemler rahatlıyor. Bütün bunlar, pubis, kalçalar, karın ve beldeki çeken bir karakterin hoş olmayan acısının ortaya çıkmasının nedenidir.

Gebeliğin 35. Haftasından beri bir kadın hemoroidleri geliştirebilir veya keskinleştirebilir, bu da hoş olmayan hislere neden olabilir.

Bazen böyle bir acı "eğitim dövüşleri" den sonra ortaya çıkabilir. Bu durumda, ağrı ani ve kısa ömürlüdür.

Ağrı sürekli artarsa veya beraberindeki diğer semptomlar ortaya çıkarsa, ilgilenen doğum uzmanı jinekoloğuna başvurmak en iyisidir.

trusted-source[1], [2], [3]

Belirtiler 36 haftalık gebelikte abdomenyonda hisler çekilmesi

Bir bebeği taşıma süresinin sonunda gebe kadınlarda ortaya çıkan en sık görülen semptom, menstrüasyondan önce rahatsızlıklara çok benzeyen ağrıdır. Ağrınız tolere edilebilir ve kanamanız yoksa, endişelenmeyin. Çocuğun büyüdüğü gerçeği, bu dönemde başının dibinde olduğu için kadının midenin taşma hissi vardır.

Bazen alt karındaki çekilme ağrısının da alt sırtına doğru yayılması, sırtüstü pozisyonda uyuyarak ya da dinlendikten sonra bile art arda birkaç gün sürmesine rağmen gitmez. Bu durumda, bir doktor danışmak en iyisidir, çünkü bu su eksikliğini ve vajinal akıntı eklenmişse erken doğumu gösterir.

Acı verici duyumlar aniden ortaya çıkabilir ve hızlıca geçebilir, ancak yeterince tolere edilebilir. Lomber bölge, pelvik bölge, kasık bölgesi de ağrılı olabilir.

36 haftada bel ve karın çeker

Alt karın bölgesine ek olarak, ağrı alt sırtta da görülebilir. Gebe bir kadının bu durumda panik yapmamaları çok önemlidir, çünkü sinirsel aşırı sağlık durumunun sağlık üzerinde kötü bir etkisi olabilir. Bu acı, bir kadının vücudunda meydana gelen tüm değişikliklerle doğrudan ilişkilidir. Ayrıca, bu tür ağrıların en yaygın nedenleri arasında aşağıdaki gibi tanımlanabilir:

  1. Soğuk veya diğer bulaşıcı hastalıklar. Özellikle sık sık ağrının patlaması durumunda ağrır.
  2. Hamilelik sırasında hormonal yeniden düzenleme, bu tür hoş olmayan duygulara neden olabilir.
  3. Kilo alımı nedeniyle, sırttaki yük artar.
  4. Hamile bir kadın çok yürürse veya uzun süre ayakta kalırsa ağrıya yol açabilir.
  5. Alt sırtında problemler varsa, hamileliğin otuz altıncı haftasından sonra daha da kötüleşebilir.

Komplikasyonlar ve sonuçları

Bazen alt karındaki ağrı daha ciddi sorunlara neden olabilir. Örneğin, uterus, daha sonraki bir tarihte hamilelik için istenmeyen bir tonussa, fetüsün oksijen açlığı olduğundan, doğmamış çocuğun gelişiminde bir gecikmeye yol açabilir.

Yükselmiş uterus tonu da erken doğuma neden olabilir. Ağrı, kanın bulaşmasıyla birlikte görülürse, bu, plasentanın ayrıldığını gösterebilir ki bu çocuk için güvensiz olabilir.

trusted-source[4], [5], [6]

Tedavi 36 haftalık gebelikte abdomenyonda hisler çekilmesi

Gebeliğin otuz beşinci hafta bir kadın doğum uzmanı-jinekolog sıkı gözetimi altında yapılmalıdır bu dönemde gebeliğin devamını sağlamak için, bu nedenle, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir sonra alt karın bölgesinde ağrı Çizim. Büyüyen acıyı hissederseniz, uzanmak ve biraz dinlenmek en iyisidir. Çoğu kez dinlendikten sonra nahoş hisseler geçer. Bu yardımcı olmazsa, jinekologunuzu ziyaret etmeli veya ambulans çağırmalısınız.

Tıp

Geç gebelikte (36. Haftadan başlayarak), bir kadının bazı ilaçları almasına zaten izin verilir. Alt karın bölgesinde ağrı çekmek, no-shpa yardımıyla hafifletilebilir.

Ancak-shpa, aktif bileşen drotaverina hidroklorüre dayanan antispazmodikler grubundan bir tıbbi üründür. Karaciğer yetmezliği, kalp yetmezliği, şiddetli böbrek yetmezliği, laktoz intoleransı, ilacın bileşenlerine karşı toleranssızlık almak yasaktır.

24 saat içinde ilacın iki veya üç kez 120-240 mg al. Bir anda ilacın 80 mg'dan fazlasını içemezsiniz. Kalp çarpıntısı, baş ağrısı, bulantı, uykusuzluk, kabızlık, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Önleme

Tipik olarak, alt karındaki çekme ağrıları, dönem sonunda tüm gebe kadınlarda görülür. Bu, teslimatın yakında başlayacağı anlamına gelir. Bu nedenle, böyle bir durumdan korkulmamalıdır. Ağrıyı azaltmak için doktorunuza danışabilirsiniz. Genellikle kadınlar özel hafif fiziksel egzersizlerle uğraşırlar, doğru yer, yürüyüş ya da reçeteli jinekolojik ilaçları alırlar.

trusted-source[7], [8], [9]

Tahmin

Çoğu durumda, prognoz uygundur, çünkü uterustaki artış ve fetüsün gelişimi nedeniyle çeken ağrılar ortaya çıkar. Ancak yine de, erken bir fırsatın dışlanması için doktora başvurmak gerekir.

trusted-source[10]

Bilmek önemlidir!

Dünya Sağlık Örgütü istatistiklerine göre, sağlıklı insanların% 10 ila 25'i şişkinlik yaşamakta ve özellikle hızlı kilo alan ya da fonksiyonel kabızlıktan muzdarip olanlar. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.