You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Kırışıklıklar

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Kadınların yüzündeki zayıf noktalardan biri göz kapaklarıdır. Yaşlarını ortaya çıkarmak için acele ediyorlar, gençleri daha uzaklara ve uzaklara itiyorlar. Bir kadın bunu kabul etmesinin ne kadar zor olduğu hakkında konuşamaz. Kalbinde, her yeni kırışıklık hissi ile keskin ve duller yapan bir görünüm hissediyor. Ama yaşadığı yıllar her zaman suçlanamaz. Dramalar ve trajedilerin daha aktif olduğu yerlerde hayat seyrek değildir. Katkısı ekolojiyle yapılır: sorunlu bir ortamla kırışıklıkları ve gazlı megaalitelerin "hediyeleri" için de "cömert" dir.

Eczacılar ve kozmetologlar, zaman ve stres belirtilerini silmeye ya da en azından pürüzsüzleştirmeye yardımcı oluyorlar. Yüz ve vücut bakımı için en etkili araçların yaratılmasında tüm kurumlar çalışıyor. Bu tür ilaçlar ve kırışıklıklardan göz kapakları için bir krem, bir kadının gençliğini uzatma.

trusted-source[1]

Endikasyonları Göz kapakları için kırışıklıklardan kremler

Her kadının bir "CH" zamanı vardır. Aynada bir kez onun yansımasını görecek, ki onu memnun etmeyecek. Özellikle göz çevresindeki cilt. Elastikliği kaybetti, elastik olmayı bıraktı, bir şişlik oldu. Bunlar göz kapağı kreminin kullanımı için belirgin semptomlar veya endikasyonlardır. Bir kadın, hangi kremin durumu düzeltmeye yardım edeceğine karar verirse, sonuç ne kadar etkili olur. Ancak 20 yıl sonra göz kapaklarını beslemeye başlamak daha doğru olur. Bu yaşta, kırışıklıklar için bir göz kremi uygulamak için gece haftada 2-3 kez yeterlidir. Bu tür ikmal iyi bir önleme olacaktır, yüzyılın kritik durumunu geri itecektir.

Tahliye formu

Bir kadına mümkün olduğunca uzun süre yardımcı olmak için, tüm sektörü gençliği korumak için çağrılır. Yüzlerce kişi - kozmetik uzmanları, eczacılar, teknoloji uzmanları, yüz ve vücut bakımı için etkili araçlar aramaktadır. Ve bugün laboratuar ürünleri ile test edilmiş ve onaylanmış kaliteli ürünler sunmaktadırlar. Kadınlar kırışıklık kremi ve üretim şirketleri adına iyi bilinir:

  • "Siyah inci";
  • Krem «Daha yüksek»;
  • krem "Faberlic";
  • krem "Oriflame";
  • koyu halkalardan göz kremi;
  • krem Yves Rocher BIO Kültürü (6 bitki) 25 yıldan beri;
  • 35 yıldan beri krem "Philorg";
  • Kils'den avokado ile göz kremi;
  • kendi elleriyle kırışıklıklardan göz kapakları için krem.

Bu kadın için en uygun olan bir krem seçin, bu kolay değil. Profesyonel kozmetologların ek açıklamaları ve tavsiyeleri yardımcı olacaktır.

Siyah İnci Krem

Rus üretici "Kalina" bir dizi kozmetik ürünü yaratıyor. Göz kremi "Siyah inci" aralarında. Farklı yaş grupları için verilir. Bu nedenle - bileşimde farklı bileşenler. "Siyah İnci" uygulaması sırasında gündüz ve gece olabilir.

"Siyah inci" şişkinliğe karşıdır, koyu halkalar, ilk kırışıklıkların görünümünü "engeller", cildi tonlar ve şişmeye karşı çalışır. Bu özellikler, E vitamini, retinol, hiyalüronik asit, protein A, antioksidanlar, aloe özü, avokado yağı, badem ve diğer bileşenleri sağlar. Bazıları 25 yaşındaki kadınlar için kremin bir parçası, diğerleri - daha büyük yaş için - 56 yaş ve üstü. Bu göz kapakları "Siyah İnci" için bir krem seçerek rehberlik edilmelidir.

trusted-source[2], [3], [4]

Krem «Viši»

Çoğu kadın için Vichy'den gelen kozmetikler zaten bir kalite garantisi. Bu dünyada tanınmış bir Fransız şirketidir. Ve tanım gereği güvenilirdir. Vichy kremlerinin tüm gamını tercih edenlerin yorumlarını incelerseniz, bunların büyük çoğunluğu. Gözler için krem "Vichy" sadece sorun cilt yaşı üzerindeki etkinin etkinliği değil. Hafif bir yapıya sahiptir, bu yüzden göz kapakları parlamaz ve yapışkan görünmez.

Bu araç, epidermis için çevre dostu ve güvenli bir dizi doğal maddelerdir. Kompozisyonunda, epilar hücrelerin büyümesine yardımcı olan ve böylece kırışıklıkları düzelten retinol veya A vitamini. Ve buraya giren adenosin, botoks ile etkinlik bakımından karşılaştırılabilir. Kırışıklıkların kontraktil olmasını önler, bu da gözlerin yakınındaki yaş kıvrımlarının görünümünü engeller. Bu kremin büyük bir artı hyalüronik asit ve terminal suyu: cildi mükemmel bir şekilde nemlendirir. Ve daha fazlası: Gözler için Vichy, kremayı göz bölgesinde doğru ve ekonomik olarak uygulamaya yardımcı olan özel bir uygulayıcı ile verilir.

Gözler için "Vichy", yaş derecesine göre sınıflandırılır. Ancak bu krem her yaş için göz kapaklarının derisini tonlar, tazelik verir.

Krem "Faberlic"

Göz çevresindeki cildin günlük bakımı için "Verbena" - krem "Faberlic" e dikkat etmelisiniz. Başlıca özelliği göz kapaklarının hassas derisinin beslenmesi, "karga ayaklarının" yumuşatılması, koyu halkaların aydınlatılmasıdır. Diğer bir kanıtlanmış avantaj - krem, göz kapaklarını yukarı kaldırmaya yardımcı olan üst göz kapaklarının kaldırılmasına yardımcı olur. Ayrıca, göz kapaklarındaki cildin koruyucu bariyerini güçlendirir.

Faberlic'in göz kremlerinde, gardenya bitki kök hücreleri kullanılır. Kollajen sentezini uyarmaya aktif olarak katılırlar, tahribat seviyesini azaltır, cildi daha elastik yaparlar.

Kremayı kesinlikle talimatlara göre uygulamak, iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Bunun maliyeti oldukça yeterli ve kabul edilebilir. Bu arada, yeterince uzun raf ömrü olan bu krem - 18 ay.

Krem "Oriflame"

Bu marka sadece işitme değil, aynı zamanda talep üzerine de. Şirket çeşitli versiyonlarda Oriflame kremini üretmektedir. Bunlardan biri en popüler olarak kabul edilir - "Kraliyet Kadife". İsim, üretilen etki ile tam olarak doğrudur. İris izoflavonları ile sağlanır. Bu sadece doğal bir takviye değildir. Kırışıklıkları azaltmak ve cildin göz çevresindeki esnekliğini arttırmak için güçlü bir uyarıcıdır. Ve iris retinol'e yardımcı olur, cildi aktif bir şekilde yumuşatır, elastikiyetini geri kazandırır.

Üretici tarafından garanti edilen kırışıklıkların yumuşatılmasının yüzde 15 oranında etkisi bu kremin 4 haftalık uygulamasından sonra elde edilmektedir.

trusted-source[5]

Koyu halkalardan göz kremi

Göz çevresindeki koyu halkaların görünüşü - bundan ne genç kız ne de Balzac'ın yaşının kadını garanti edilmez. Nedeni araştırmak için doktor yardımı ile gereklidir. Ama yorgunluk, gece yaşam tarzı, stres için tüm suçlama varsa, koyu halkalardan baş ve göz kremi olacak.

Bu kremler arasında lider olan Gel Contour des Yeux, Clarins. Onun popülaritesi zaten yarım yüzyılı aştı. Fakat profesyonel güzellik uzmanları ve yüzlerini önemseyen kadınlar ona sadıktır. Kremin koyu halkalardan elde edilen kalitesi ve etkisi kayısı, köpek gülü, iğne, dentat hurması ve gül suyunun özü ile sağlanır. Krem, göz kapaklarının şişmesini ve şişmesini önlemek, cildini hafifletmek, yumuşatmak ve nemlendirmek, kılcal damar tonunu vermek için "çalışır".

Tek koşul: doğru seçmek için. Deneyimli bir güzellik uzmanının yardımıyla daha güvenilirdir. Mümkün ve bağımsız olarak, ancak kremin kendisinin, eyleminin ve uygulama yönteminin açıklamasının dikkatli bir şekilde incelenmesiyle mümkündür. Bu tür bir ürünün farklı imalatçıları, krem bileşiminin, doğal yağlar, kolajen, elastin ve hiyalüronik asit bulunan zorunlu bir bileşenler grubunu içermesi gerektiği için birleşmiştir. Oranlar farklıdır. Fakat lenf akışı ve dolaşımın normalleşmesini etkilemezler - aksine, yoğunluğuna katkıda bulunurlar. Sonuç olarak, göz kapaklarının derisinin dehidrasyonu azalır, tonu artar.

Kiels'ten avokado ile göz kremi

Sorunu cildi düzeltmek isteyenler, göz çevresi, "Kiyls" den avokado içeren bir yaşlanma karşıtı göz kremi. İçeriği sadece etkili avokado yağı değildir. Bu, cildin aktif olarak nemlendirildiği A vitamini ve yağ asitlerini içerir. Bu kremin dikkat çeken diğer bir özelliği ise: Üretici, koku ve boyaları kompozisyondan hariç tutmuştur. "Kiels" den gelen göz kremi dermatolojik ve oftalmolojik testlerden başarıyla geçmiştir. Böylece, alerjiler ve cilt problemleri olanlar tarafından güvenli kullanım garantisi verildi.

Uygulamada, krem de yayılmadığı ve göz mukozasına girmediği için farklıdır. Doku yağ-sulu, bu yüzden göz kapaklarına kolayca uygulanır.

Göz kapakları için yaş kremi: 25 ila 35 yıl arası

En uygun bileşenler belirli bir yaş için kullanıldığında, göz kremlerinin bileşimine farklılaştırılmış bir yaklaşım, şimdi tüm bilinen firmaların stratejisini belirler. 25 yaş ve üstü için krem, 35 yaş ve üstü için krem üretiyor ve üretiyorlar. Bu tür kremlerin teknolojisinde, farklı yaştaki kadınların yaşları için en etkili olan doğal maddeler bulunur. Bu tür kozmetiklerin birleştirici faktörü, yüksek kaliteli doğal yağlar ve vitaminlerdir.

Örneğin, kompozisyonunda bir dut özü ve mısır çiçeği içeren iyi bilinen bir Rus markası olan "Clean Line" göz kapakları için ferahlatıcı bir fitotondur. Bu bileşenler, cildin toksinlerden kurtulmasına, göz kapaklarını aydınlatmasına, koyu halkaları rahatlatmasına veya önemli ölçüde azaltmasına yardımcı olur. Bir hücre aktivatörü olan WHATIN, kafeine bir alternatiftir, ancak avantajı ile: hücreleri tüketmez.

"Doliva", hafif kıvamlı bir kremdir. Uygulaması kolaydır. Hızlı emer. "Vadi", tahriş ve şişmeyi uyandırmaz. Hyaluronik asit, zeytinyağı ve E vitamini sayesinde, krem hücrelerdeki su dengesini geri kazanır, göz kapaklarının kuruluk ve göz çevresindeki deriyi başarılı bir şekilde korur.

25 yaşındaki çizgiyi geçerek, "Cora" göz kapakları için kremadan geçen birçok taraftar. Göz kapaklarının derisine bakmaya ve yaşlılıkla ilgili problemleri olan epidermisi restore etmeye yardım ettiği için takdir edilmektedir. Aynı krem, göz çevresindeki kırışıklıklara karşı etki eder. Bileşenleri zeytinyağı, peygamber çiçeği ve maydanoz ekstreleri, shea yağıdır. Krem "Kora" koruyucu maddeler ve zararlı bileşenler olmadan üretilmektedir. Bu nedenle tüm cilt tipleri için ve hatta alerjisi olanlar için uygundur.

Risk almamak için, her bir kremanın tanımında gelen bileşenlerin detaylı kompozisyonunu incelemeye değer. Belirli bir kremada belirtilen yaş eşiği göz önüne alındığında, kozmetikçilerin kremayı kullanmaları önerilir.

Farmakodinamik

Bu terimlerin ardında, göz kremlerinin özellikleri ve cildin hareket mekanizması yer alır. Farmakokinetik, bu kremin tam olarak nasıl çalıştığını açıklar: Üst ve alt göz kapaklarının derisinde dağılımı, vücuttan alınan maddenin emilmesi, atılması.

İsim ve krem bakılmaksızın göz kapakları için krem, yukarıdaki göstergeler için mutlaka test edilir. Bir krem seçerken, bu göstergelere odaklanmanız gerekir.

trusted-source[6]

Farmakokinetik

Farmakodinamik, kremin göz kapaklarının derisi üzerindeki etkisini, bu etkinin etkinliğini ve biyolojik bir etkinin varlığını ortaya koymaktadır.

trusted-source[7], [8]

Hamilelik Göz kapakları için kırışıklıklardan kremler sırasında kullanın

Hamile bir kadın çok fazla pes etmeli. Ve test edilmiş, favori kozmetikler burada son yer değil. 9 ayın tamamı sağlıklı bir çocuğun doğmasına bağlı olmalıdır. Bu nedenle, onu gözlemleyen doğum uzmanı-jinekolog ya da profesyonel kozmetik uzmanı, hamilelik sırasında bile en kaliteli göz kreminin kullanılmasının güvenli olduğunu söyleyecektir. Göz kremi dışarıdan uygulandığında sanrı altında kalmak gerekli değildir. Onun cildi hala emer. Ve dışarıdan gelecekteki bebeğe ithal edilen bir bileşene mi ihtiyacımız var? Soru retoriktir. Risk devam ediyor. Bu nedenle kırışıklıkların göz kremi kullanımının kontrendikasyonları hamilelikle başlar. Sonra - bir veya daha fazla bileşenin bireysel hoşgörüsüzlüğü. Şirkette bir doktorla daha ayrıntılı bir liste yapılmalıdır. Ya da en azından, kremin bileşiminin tanımını, etkisini ve potansiyel tehditlerini dikkatlice inceledim.

Yan etkiler Göz kapakları için kırışıklıklardan kremler

Laboratuar araştırmaları ve pratik uygulama, göz kremlerinin kırışıklıklardan kaynaklanan yan etkilerinin olmadığını söylemektedir. İyi tolere edilirler ve beklenen etkiyi verirler. Ancak istisnalar var: onaylanmış alerjiler. Bazen bu bir göz kapağı kreminden kırışıklıklara neden olabilir. Alerji, kızarıklık veya diğer reaksiyonlardan muzdarip olanlar, bu ya da kremin kullanımından kaynaklanır. Bunu kullanmak için bir bahane. Ayrıca, göz kapaklarında, yaralarda veya ülserde bir çizik varsa, herhangi bir krem kullanılamaz. Gözlerine girmesine izin verme.

trusted-source[9], [10], [11]

Dozlama ve uygulama

Krem, gözlerin etrafına nasıl uygulanır, herkes bilir. Hareketler, üst göz kapağının iç noktasından içten dışa doğru alt göz kapağından yumuşak olmalıdır. Aynı zamanda, krepleme hareketleri gereklidir, böylece krem tamamen emilir. Bu, aşırı dozları ortadan kaldırarak kırışıklıklara karşı göz kremleri uygulamada evrensel bir yoldur.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Bir yüz bakım kültürü aynı firmanın kozmetik ürünüdür. Bu durumda, bileşenlerin uyumsuzluğu pratik olarak elimine edilir. Ve diğer göz kapağı kremi preparatlarıyla kırışıklıklar arasındaki etkileşimler organik olacaktır. Koşullar, bir üreticiden yüz bakımı ürünlerini kullanmasını imkansız kılarsa, sadece tek bir çıkış yolu vardır: analoglara ihtiyaç vardır. Onları aramak için kremlerin tanımında ya da kozmetikçiye yöneltilmiş olması gerekir.

trusted-source[18], [19], [20], [21]

Raf ömrü

Göz kremi için kırışıklıkların saklanması ve geçerlilik süresi ile ilgili tavsiyelere odaklanmak yeterlidir. İkincisi, kremin yayın tarihini takip eder. Hem terim hem de saklama koşulları kremin her paketine eşlik eder.

Kırışıklıklar için en iyi göz kremi

Bu puan için puan yok. Lider yok. Sadece prensipte olamaz. Her kadının sahip olduğu kırışıklıklar için en iyi göz kremi. Eğer pratikte işe yaramazsa, pahalı, yerli, etkili "Siyah İnci" değil, en iyisi içindir. Vichy'den göz kremi yapan pek çok fan: Fransızlar gerçekten yüksek kaliteli bir araç yaratıyor. Ve birileri aynı yerli "Verbena" kullanarak mükemmel bir sonuç elde ediyor. “En-en” göz kremini tanımlayın kırışıklıklardan sadece bir uygulamada uygulanabilir. Ancak sadece kompozisyonun dikkatli bir çalışmasından sonra, önerilen yaş ve uygulama yöntemi. Tüm faktörler çakıştığı zaman, seçilen krem mutlaka "işleyecektir", kırışıklıkları yumuşatmaya yardımcı olur, şişlikleri çıkarır, göz kapaklarını canlandırır.


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Kırışıklıklar" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.