Saç bakımı

Saçlar için ıhlamur

Soğuk algınlığı için ıhlamur çiçeği kullanmak daha gelenekseldir, çünkü güçlü bir ateş düşürücü, iltihap önleyici, antiviral ve antibakteriyel maddedir. Bununla birlikte, biyolojik olarak aktif maddeleri saçın durumu üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir.

Saç için plantain: tıbbi özellikleri ve faydaları

Muz adı verilen mütevazı görünümlü bir bitkinin güçlü etkisi hakkında çok şey bilinmektedir. Yapraklar ve tohumlar vitaminler, fitocidler, tanenler, enzimler içerir.

Saç için adaçayı: özellikleri, faydaları

Salvia officinalis (ortak adaçayı) dahil olmak üzere birçok Adaçayı Akdeniz bölgesinde yetişir ve Salvia türlerinin bazıları dünya çapında aromatik baharatlar ve geleneksel bitkisel ilaç olarak kullanılır.

Nizoral Kepek Şampuanı

Kepek için Nizoral dermatolojide popüler bir ilaçtır, patolojinin temel nedenini ortadan kaldırır - seboreik dermatitin tüm belirtilerine neden olan bir mantar patojeni.

Katran Kepek Şampuanı

Birden fazla cilt skalasının (epidermisin ölü cilt hücreleri) oluşumuna yatkın saç bakımı, özel bir yaklaşım gerektirir. Düzenli şampuanlar sorunla baş edemez.

Ev yapımı soğan saç maskeleri: yemek tarifleri

Tariflerin interneti basit ve ucuza sunduğu saç için ev yapımı saç maskelerinden herhangi birini yapın. Sonuçta, bal, tereyağı, mayonez, sarımsak, yumurta, kefir, maya, havuç, limon ve benzeri ürünler her mutfakta bulunur ve eğer bir şey eksikse, o zaman satın almak sorun olmaz.

Saç tedavisi, soğan

Güzel saçlar - Her insanın hayali. Saçın güzelliği mücadelesinde kadınlar para ya da zamandan tasarruf etmiyorlar. Genetik faktörlere ek olarak, kullanıldığı araçların bakımı ve kalitesi de önemlidir.

Saç için sarı asit

Amber asidi (etandikarboksilik asit, sodyum süksinat) kehribarın işlenmesi sırasında elde edilen bir maddedir. Terapötik özellikleri nedeniyle süksinik asit, benzersiz bir gençleştirici ve geri kazandırıcı etkiye sahip olduğu için kozmetik ve tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır.

Saçlar için Argan yağı

Şu anda, endüstriyel ve ev kozmetiklerinde çeşitli yağların kullanımı son derece popülerdir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2020 iLive. Tüm hakları Saklıdır.