Saç hakkında genel bilgi

Yay çivi

Bahar tırnakları, yenileme, enerji ve ilhamı karakterize eden yeni ve yeni tırnak sanat trendleridir. Birçok fikir içeren kavram, tek bir kelime ile formüle edilir - tazelik.

Saç ve mikroelementler

Saç dökülmesinin insan vücudundaki eser elementlerin içeriğiyle ilişkisinde daha ayrıntılı olarak durmalıyız. Hastalıklar, sendromlar ve fazla, eksiklik veya insan vücudundaki eser elementlerin dengesizliğin neden olduğu patolojik koşulları microelementoses (MTOZah) doktrini - bu büyük bir yeni multidisipliner bilimsel alandır

Saç Büyüme Aşamaları

İnsan kılı, gelişimin üç aşamasından geçer, pürüzsüz bir şekilde diğerine dönüşür: anagen (büyüme fazı), katagen (gerileme değişikliklerinin fazı) ve telojen (dinlenme fazı). Her fazın süresi, bir bütün özellik kompleksine bağlıdır: lokalizasyon, saç uzunluğu, cinsiyet, yaş, ırk ve deterministik genetik özellikler.

Saç yapısı

Saç, derinin 0,005-0,6 mm kalınlığında ve bir buçuk mil uzunluğunda bir milimetre uzunluğundaki bir keratinöz filiform uzantıdır. Saçın uzunluğu ve kalınlığı birçok faktöre bağlıdır: ırk ve cinsiyet, yaş, yer vb.

Saçın anatomisi

Saç cildin ekidir. İlgili yapılar olarak, bina planından büyüme ve gelişimin özelliklerine kadar çok ortak noktaları vardır.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2020 iLive. Tüm hakları Saklıdır.